15 Haziran 2009 Pazartesi

4. ULUSLARARASI BURSA İPEK YOLU FİLM FESTİVALİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez 2006 yılında hayata geçirilen ve bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin tarihleri belli oldu.

Bursalı sinemaseverlerin yoğun ilgisi ile geçen yıl 70.000 rekor izleyiciye ulaşan Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali bu yıl 14 – 22 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek.

Ülkemizin en genç sinema festivali olmasına rağmen, kısa bir zamanda zengin film programı ve yan etkinlikleri ile Bursalılardan ve medyadan büyük ilgi gören, İpek Yolu Film Festivali bu yıl yeni bir ilke daha imza atarak festival süresini 9 güne çıkarıyor.

Dünyada yaşanan ve ülkemizde de etkileri görülen ekonomik krizle birlikte, yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen etkinliklerin pek çoğunun küçülmesi ya da iptal edilmesinin gündeme geldiği bir dönemde İpek Yolu Film Festivali, programını 9 güne çıkararak festivalin gelişimi adına büyük bir adım attı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Festival Onursal Başkanı Recep Altepe, festivalin
www.ipekyolufilmfest.com web adresinde yayınladığı mesajında Bursa’nın kültürel ve sanatsal gelişimine verdikleri önemin altını çizerek, katkılarının büyük oranda devam edeceğini belirtti.

İpek Yolu Film Festivali’nde bu yıl neler olacak?

İpek Yolu Film Festivali geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da zengin içeriği ile sinemaseverlerden büyük ilgi görecek.

Festivalin olmazsa olmaz bölümleri arasında bulunan ve ilk filmlerini çeken yeni sinemacıları destekleyen Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması bu yıl da devam edecek ve Bursalılar, dünyanın dört bir yanından yarışmaya katılan filmlerle, genç kuşağın sinema eğilimlerini görme şansını yakalayacak.

Türk sinemasının gelişimine büyük önem veren İpek Yolu Film Festivali, Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda ülkemiz sinemacılarına katkılarını devam ettirerek yeni Türk filmlerini, yönetmen ve oyuncularının katılımı ile Bursalılarla buluşturacak.

Geçtiğimiz yıl eklemlenen Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nın ilkinde Raşit Çelikezer’in yönettiği “Gökten Üç Elma Düştü” En İyi Film dalında verilen Altın Karagöz Ödülü’nü kucaklarken, geçtiğimiz aylarda vizyona giren “Nokta” filmi ile Derviş Zaim En İyi Yönetmen seçilerek Altın Karagöz Ödülü’nün sahibi olmuştu.

İlk yılından bu zamana değin kısa filmi destekleyen ve üretimini teşvik eden İpek Yolu Film Festivali, geçtiğimiz yıl “Diyalogsuz” konseptiyle, diyalog, monolog ve sözlü anlatım içermeyen filmlerin yarıştığı Uluslararası ve Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışmaları’na bu yıl da devam edecek.

Kısa filmciler Uluslararası ve Ulusal Altın Karagöz Yarışmaları’nın yönetmeliklerine ve başvuru formlarına festivalin yenilenen
www.ipekyolufilmfest.com web adresinden kısa bir zaman sonra ulaşabilecekler.

Bursalılar 14 - 22 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve 9 gün sürecek İpek Yolu Film Festivali’nde, dünyanın sayılı festivallerinde gösterilen ve Türkiye’de merakla beklenen dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncuların son filmlerinden, yenilikçi genç kuşağın ilk filmlerine kadar geniş bir yelpazede 100’e yakın filmle buluşacak.

Ayrıca festivalde sinemaseverlerin sabırsızlıkla beklediği ve her yıl 1200’ün üzerinde başvurunun yapıldığı Ücretsiz Sinema Kursları, sinemamızın ünlü yüzlerini ve akademisyenlerini, Bursalılarla bir araya getirecek.Hüseyin Namık Yıldırım
Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali
Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü
Tel: 212 245 393 39
Cep: 533 619 46 97
huseyin@ipekyolufilmfest.com
hnyildirim@hotmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder